Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adwokatbudnik.pl/includes/menu.inc).

Poprawki w Prawie Budowlanym.

Rząd usiłuje już od znacznego czasu przekształcić czy też ulepszyć ustawę Prawo Budowlane, ponieważ obecnie zbytnia ilość czynności związanych z procesembudowlanym przeciąga powstawanie inwestycji. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie na początku dwa tysiące czternastego roku.

Na czym miałyby polegać te zmiany znanego nam prawa budowlanego? Głównie rząd chce wycofać wymóg pozyskiwania pozwolenia na budowę.



Domek jednorodzinny
Author: Dave Conner
Source: http://www.flickr.com
Odnosi się to do części budowli jednorodzinnych. Do takich domków wliczają się budynki, których przestrzeń oddziaływania nie wychodzi poza granicę działki którą obejmuje inwestycja. Wówczas trzeba by było jedynie zawiadomić starostwu zamierzaną budowę. Do tego typu zgłoszenia trzeba by było jeszcze dołączyć projekt budowlany. Jeśli urząd stwierdziłby, że pomimo to potrzebne jest w tym przypadku pozyskanie pozwolenia na budowę wtedy miałby trzydzieści dni na zgłoszenie takiego sprzeciwu. Jeżeli by tego nie zrobił to byłaby to tak nazywana milcząca zgoda na rozpoczęcie budowy. Również można zażądać zaświadczenia z urzędu o braku sprzeciwu wobec zgłoszenia, żeby na wszelki wypadek posiadać dowód no to, że budowa przebiega zgodnie z prawem. W razie wątpliwości, zawsze dobrze jest się poradzić doświadczonego prawnika - kliknij tu. Porada prawna, to nie jest obecnie duży wydatek, a spokój ducha jest jednak bezcenny. Jeżeli chodzi o ukończenie budowy to też ma być ono łatwiejsze. Zamiast wniosku o zgodę na użytkowanie osoba budująca się składałaby komunikat o zakończeniu budowy. Wówczas czas wyczekiwania na dostanie tzw. milczącej zgody na użytkowanie byłoby okrojone do 14 dni.

Obecnie jest to dwadzieścia jeden dni.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, nowa wiadomość omawia drobiazgowo intrygujące zagadnienia, które będą niezwykle absorbujące.

Tego rodzaju procedura o zawiadomieniu zakończenia budowy wykorzystywana będzie nie tylko w wypadku domków jednorodzinnych, ale również np. zakładów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, parkingów. Następnym ułatwieniem ma być projekt budowlany nie zawierający oświadczenia o wodzie, prądzie, ciepła, gazu. Oznacza to, że nie będzie konieczne, żeby do projektu budowlanego dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do przeróżnego typu sieci przykładowo do sieci wodociągowej. Zmiany wyglądają korzystnie i powinny usprawnić wiele dziedzin życia budowlanego. Przetargi powinny odbywać się sprawniej, prawnik będzie miał mniej pracy, budowy będą postępować szybciej i ogólnie im mniej papierologii, tym lepiej.