Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adwokatbudnik.pl/includes/menu.inc).

Komornik jako urzędnik publiczny, poręczyciel wykonalności rozstrzygnięć prawniczych

Dłużnicy, którzy nie regulują własnych wierzytelności nie mogą czuć się bezkarni, któregoś dnia przyjdzie do jego mieszkania windykator.


Komornik to funkcjonariusz publiczny, gwarant wykonalności decyzji prawniczych opublikowanych w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.


Oznacza to, że realizując swoją pracę, egzekutor korzysta ze szczególnej asekuracji prawa karnego, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym.


zdecydowanie więcej zobaczysz pod tym adresem
Source: pixabay.com
Równocześnie trzeba pamiętać, że jako funkcjonariusz publiczny komornik podlega szczególnej odpowiedzialności w wypadku popełnienia przestępstw urzędniczych. Egzekutor funkcjonuje przy sądach rejonowych, w rewirach. To obwód własności sądu rejonowego, czy też paru sądów (zobacz patent), w którym pracuje zazwyczaj więcej aniżeli jeden egzekutor. Działa on z reguły w własnym obrębie, ale wierzyciel ma prawo wybrać komornika z różnego obszaru, a nawet innej części kraju. Prawo doboru nie przysługuje wyłącznie w sytuacjach o egzekucje z posiadłości. Jego kluczowym obowiązkiem jest kierowanie egzekucji sądowej.




Egzekucje prawnicze polegają na tym, że przy zastosowaniu scharakteryzowanych środków przymusu dąży się do wyegzekwowania z majątku dłużnika zapłaty dla wierzyciela. Procedura cywilna wyróżnia dwa typy egzekucji sądowej, świadczeń finansowych, i niefinansowych. Licytacje komornicze z Wrocławia potrafią być przeprowadzane z nieruchomości, ruchomości, uposażenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności, również z pozostałych praw majątkowych.


W postępowaniu egzekucyjnym zasadniczo obowiązek wskazania elementów majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Licytacje komornicze odbywają się zawsze publicznie, w towarzystwie i pod dozorem sędziego, również w obecności komornika -