Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adwokatbudnik.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju są najważniejsze różnice w funkcjonowaniu działalności w Niemczech?

Dla wielu krajowych firm, które działają na krajowym rynku, naturalnym kierunkiem rozwoju jest otwarcie swojego oddziału za zachodnią granicą. Krok taki mogliby również podjąć właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej.


Płyty gambit


Osoby, które zdecydują się na własną działalność w Niemczech nie będą oczywiście zmuszone do opłacania składek do ZUS, jednak powinni liczyć się z wysokimi składkami zdrowotnymi. Tyczy się to oczywiście wszystkich przedsiębiorców, gdyż krajowi przedsiębiorcy są obciążeni tego typu samymi wymaganiami co Niemcy. Aby otworzyć spółkę rodzaju GbR lub tzw. Gewerbe, a zatem jednoosobową działalność, nie ma konieczności posiadania zameldowania w Niemczech. Konieczne jest to, aby działalność miała swoją centralę w tym państwie, jednak można by wypełnić ten warunek przez wynajem wirtualnego biura. Co ciekawe, otwarcie firmy typu Gewerbe może zająć jedynie kilka godzin. Ponadto w Niemczech płacenie składek na ubezpieczenie społeczne nie jest obowiązkowe, jednak obligatoryjna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest parę razy większa niż w Polsce.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź, co znajdziesz w ofercie kancelaria prawna Wrocław, która odnosi się do podobnej tematyki.

Jest ona jednak zależna od wysokości dochodów.




Na pewno w większym stopniu korzystne finansowo dla przedsiębiorcy jest prowadzenie działalności w Niemczech, jednak warto jednocześnie się tam przeprowadzić. Osoby, które już to zrobiły są zdania, że warunki do prowadzenia biznesu są w tamtym miejscu znacznie korzystniejsze.


Poza tym przedsiębiorca, który założył swoją działalność w Niemczech może skorzystać ze znacznie wyższej kwoty wolnej od podatku. W Polsce wynosi ona nieco ponad 3000 złotych, natomiast za naszą zachodnią granicą - przeszło 8000 euro. Można by zatem odnieść wrażenie, że podatków się w Niemczech nie opłaca