Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adwokatbudnik.pl/includes/menu.inc).

Jak rozumieć windykację? Czy to samo co egzekucja komornicza? Co warto wiedzieć w tym temacie?

Coraz więcej Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem wielka ilość różnych kredytów, chwilówek oraz pożyczek. Wszystko to jest pomocne, póki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie jesteśmy w stanie terminowo oddawać pożyczonych pieniędzy. W tego rodzaju sytuacji może się pojawić windykacja, jednak musimy mieć na uwadze, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.


windykacja
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Choć najważniejszy cel zdaje się być taki sam, czyli odzyskanie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na zupełnie odmiennych prawach. Windykacja bowiem jest typem mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą lub instytucją, która przyznała pożyczkę (więcej: - sprawdź). Dość często musi opierać się na dialogu oraz negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje inną jednostkę albo firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu rzeczywisty jest kompromis, który uwzględnia wymagania i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc prezentuje się to tak, że osoba, jaka pragnie odzyskać swoje pieniądze powinna zwrócić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, ponieważ tego typu klient nie musi zajmować się całym procesem osobiście. Są dwie najbardziej znane rodzaje windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, polega ona na wysyłaniu monitów oraz systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej konkretna - sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, to firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd komornik we wrześni może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkracza komornik.


długi
Author: Kat R
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika oczywiście zawsze najkorzystniejszym wyjściem będzie windykacja polubowna, bo istnieje szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w następne kłopoty. Najlepiej także pamiętać, że zarówno wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności. W taki sposób więc będą dokonywać wszystkiego, aby dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie, chociażby w ratach. Jak więc widać windykacja nie jest tak straszna jak egzekucja komornicza, ponieważ podczas jej trwania dłużnik ma okazję, by bez sądu zwrócić pieniądze.