Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adwokatbudnik.pl/includes/menu.inc).

Hasło, który wydaje ci się, że znasz, ale czy wiesz o co w nim chodzi? Co to są obligacje korporacyjne?

Czasem zdarza nam się słyszeć niecodzienne pojęcia, które utrwalane poprzez kolejne wiadomości ze świata zdają się być znane. Jednak kiedy jakaś osoba zada nam pytanie o co w tym wszystkim chodzi to nagle mamy problem. Tak jest pewnie, kiedy ktoś zapyta co to jest jest emisja obligacji korporacyjnych.

obligacje
Author: Bryant Surety Bonds
Source: http://www.flickr.com
Obligacje korporacyjne to po prostu dłużne papiery wartościowe, wytwarzane są przez podmioty mające działalność gospodarczą i jednakowoż osobowość prawną. Ostatnio jest to dość dynamicznie rozwijająca się forma pozyskiwania kapitału firm jak i inwestowania przez inwestorów indywidualnych i zinstytucjonalizowanych.

Wprowadzane obligacje korporacyjne do obrotu na giełdę, to proces, składający się w sumie z trzech etapów. W pierwszym etapie powinniśmy podjąć uchwałę o emisji obligacji poprzez wyznaczony do tego zajęcia organ. Tego typu uchwała musi skierowywać dużą ilość zadań dla zarządu. Takie zadania są związane z przygotowaniem, jaka później powinna stworzyć profesjonalny zespół roboczy.

Może być tak, iż konkretne przedsiębiorstwo będzie się starało by sobie zapewnić dużą wiarygodność na rynku przez uzyskanie oceny ratingowej. W takiej sytuacji powinno się zgłosić do odpowiedniej agencji ratingowej zaraz po przyjęciu uchwały. Etap kolejny powinien rozpocząć sie złożeniem wniosku i podpisaniem umowy (zobacz wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron) z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych o rejestrację obligacji. Ważne jest również nadanie im kodów jak i CFI.

Kiedy już będzie to zrobione i zatwierdzone powinniśmy podpisać kontrakt z Animatorem Rynku. Ten etap nie może mieć miejsca później niż w dniu początku oferty publicznej. Następnym krokiem jest zawarcie umowy z Giełdą, będzie ona się odnosić do przydziału obligacji jak i zawierać informacje o oferującym, jak również listy domów maklerskich.

Końcowy etap to dostarczenie przez giełdę informacji o warunkach przyjmowania zleceń zakupu obligacji, jednocześnie warunkach na podstawie, których będą przygotowane i przekazywane polecenia sprzedaży. Realizacja zleceń nastąpić powinna po cenie zaproponowanej przez inwestora, który w czasie składania zlecenia nie ma wiedzy na temat tego, jak jest jej poziom. Następną, bardzo ważną rzeczą jest przesłanie wniosku do Giełdy o dopuszczenie obligacji do obracania nimi na rynku regulowanym. Po uzyskaniu decyzji w tej kwestii może mieć miejsce pierwsze notowanie obligacji.